Peynir Hakkında Kısa Kısa...

Tarih: 08.02.2021 15:29
Peynir Hakkında Kısa Kısa...
Peynir sütün ekşimesi sonucu tesadüfen keşfedilmiştir. Günümüzden sekiz veya on bin yıl önce çobanlar tarafından tesadüfen bulunduğu varsayılmaktadır.

Bir gün süt ekşir ve...


Peynir sütün ekşimesi sonucu tesadüfen keşfedilmiştir. Tahminen günümüzden sekiz ya da on bin yıl önce Mezopotamya veya İndus Vadisi'nde hayvan giden çobanlar tarafından bulunduğu varsayılmaktadır.
 

Türklerin değerli armağanı...

Osman Gazi’nin Osmanlı Devletini kurmasıyla Anadolu Toprakları üzerine yerleşen Türklerin, yaylaya çıktıkları zaman değerli eşyalarına göz kulak olan Bilecik Tekfuruna gönderdikleri değerli armağanlar arasında peynir, kurutulmuş yoğurt, yağ ve kaymak bulunurmuş. Bu da Türklerin peynirle tanışmasının oldukça eskiye dayandığını göstermektedir.
 

Çeşit çeşit peynir


Peynir dünyanın dört bir tarafında çeşidinin çokluğu ile tanınır tat renk koku ve dokusunun değişik özelliklere sahip olması yapımında kullanılan sütün çeşidinden ve sütün beynini dönüştürüldüğünde uygulanan tekniği farklından kaynaklanır.

Türkiye peynir bakımından zengin bir ülkedir. 50’den fazla peynir çeşidi bulunur. Her yörenin kendine özgü peyniri vardır. Örneğin çökelek peyninirin Giresun’dan Kars’a kadar inanılmaz sayıda çeşidine rastlanır. Ülkemizde peynirler süt çeşidine göre inek, koyun, keçi peyniri olarak, yağ oranlarına göre de yağlı, orta yağlı, yavan ve yağsız peynirler olarak sınıflandırılır.

Yükleniyor...